آلومینیوم

راهنمای خرید آلومینیوم

آلیاژ آلومینیوم

آلومینیوم به عنوان یکی از پر کاربرد ترین فلزات در صنایع مختلف به شمار می آید. این فلز دارای آلیاژ های مختلفی است که تصمیم داریم یک به یک آن ها را برای شما توضیح دهیم.
آلیاژ آلومینیوم در واقع در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرد که هر کدام بسته به خواص و ویژگی هایی که دارند، می توانند برای یک صنعت مورد استفاده قرار بگیرند.
از این رو شناخت کافی در مورد آلیاژ آلومینیوم به شما کمک می کند تا در زمان نیاز به هر یک از آن ها، نوع مناسبی را انتخاب نمایید.
هر یک از این آلیاژ ها دارای نام و مشخصه ای منحصر به فرد هستند که می تواند از آن ها در صنایع مختلفی استفاده نمود.

آلومینیوم چیست؟

آلومینیوم در واقع یک عنصر شیمیایی است که ویژگی های مختلفی دارد. به طور مثال این فلز به نرم بودن، نقره ای رنگ بودن و چکش پذیری شناخته شده است.
آلومینیوم پس از اکسیژن و سیلیسیم، به عنوان یک عنصر فراوان شناخته می شود که مقدار زیادی از آن در داخل پوسته کره زمین قرار دارد.
آلومینیوم به دلیل شکل پذیری بالایی که دارد، در صنعت های مختلفی مانند:
–  ماشین سازی و خودرو سازی
– صنایع هوافضا
– صنایع دریایی
– صنایع حمل و نقل ریلی
– قوطی ها و بسته بندی ها
– صنعت ساختمان
– صنایع برق
– مصارف وسایل با دوام مانند یخچال و فریز
– ماشین ها و تجهیزات، باتری ها
– نیمه رسانا ها
– صنایع اسلحه سازی
– در بعضی از کشور ها، برای ضرب سکه مورد استفاده واقع می شود.
آلیاژ های آلومینیوم به علت داشتن خواص منحصر به فرد مانند استحکام نسبت به وزن بالا، قابلیت جوشکاری، شکل پذیری عالی و مقاومت به خوردگی، به طور گسترده ای در انواع سازه ها، صنایع هوایی و دریایی، خطوط انتقال برق، وسایل نقلیه و… مورد استفاده قرار می گیرند.
برخی از عناصر با این فلز ترکیب شده و در آخر به ساخت آلیاژ منجر می شود. لازم به ذکر است که هر عنصری را نمی توان برای به دست آوردن آلیاژ با فلز نام برده شده ترکیب کنیم.
چرا که همگی خاصیت ترکیب شوندگی با این فلز را دارا نیستند. از این رو در ادامه به توضیح بیش تری در مورد این عناصر پرداخته ایم.

آلیاژ های آلومینیوم

آلیاژ های آلومینیوم، به طور کلی از نظر روش تولید به دو دسته تقسیم می شوند. اما آلیاژ های نوردی آلومینیوم بیش از ۸۰ درصد از حجم کل آلیاژ های مصرفی آلومینیوم را در بر دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *